2000. gada augusts — Karatē meistari atzīst šī sporta veida progresu Latvijā

Rīga, 4.aug., LETA. Eiropas Godžju-rju karatē Džundokan semināra Gasshuku 2000* ietvaros notikušajā preses konferencē Rīgā sensejs Suzuki, kurš ir astotā dana īpašnieks, atzina, ka karatē Latvijā pēdējo gadu laikā ir krietni progresējis.

“Latvija ilgi bijusi izolēta no starptautiskajām karatē norisēm, un līdz 1991. gadam šeit nodarbojās tikai ar tā saukto “krievu karatē”, kurš atšķiras no tā, ko ar karatē saprot Japānā. Pirms četriem pieciem gadiem es sapratu, ka karatē Latvijā ir piedzīvojis jūtamu attīstību. Es domāju, ka latvieši ar savu apņēmību tālu tiks,” sacīja sensejs Suzuki, viens no četriem semināra vadītājiem no Japānas. Viens no viņiem – sensejs Hičija – ir 70 gadus vecs desmitā dana -augstākās meistarības pakāpes apliecinājuma – īpašnieks, un tik meistarīgs karatē skolotājs līdz šim vēl nebija piedalījies nevienā Eiropā rīkotā karatē seminārā.

Sensejs Suzuki pastāstīja, ka Godžju-rju karatē, kas japāņu valodā nozīmē “Spēka un elastības skola”, kā atsevišķs karatē paveids pastāv jau ilgi, taču nosaukumu ieguvis tikai 1938. gadā. Godžu-rju semināri Eiropā notiek kopš 1994. gada.

“Visas dzīvās būtnes elpo, un arī Godžju-rju karatē tehnikas pamatā ir elpošanas vingrinājumi,” pastāstīja sensejs Suzuki.

“Lai nodarbotos ar karatē, jābūt stabilai dzīvei un gatavībai vingrināties, jo dzīvē nekas nenāk uzreiz,” uzsvēra astotā dana īpašnieks. Kā nodarbību uzsākšanai vispiemērotāko viņš minēja 13 līdz 14 gadu vecumu, jo “tad cilvēks sāk apzināties atbildību, un arī attiecības ar draugiem ir kļuvušas stabilas.”

Pirms vairākiem gadiem viesojoties Latvijā, sensejs Suzuki pamanījis, ka cilvēki ir drūmi, noslēgti, taču tagad situācija esot mainījusies. “Tagad cilvēki ir laimīgi, atvērti un gaiši,” bilda japāņu meistars, kurš dzīvo Stokholmā un ir atvēris vairākus japāņu restorānus.

* Seminārs, kura mērķis ir popularizēt šo sporta veidu un nenovirzīties no Godžju-rju karatē stilā ietvertajām idejām.
__________________________________________________________________________________________
LETA, 2000. gada augusts